Pranie dywanów i tapicerki WrocławPORADNIK - Pranie dywanów i tapicerki Wrocław

PORADNIK


1. Technologia prania ekstrakcyjnego.


Czyszczenie ekstrakcyjne polega na natrysku specjalnego środka czyszczącego a następnie odessaniu go wraz z brudem. Pranie ekstrakcyjne przeprowadza się maszyną natryskowo-ssącą zwaną ekstraktorem.

Technologia prania ekstrakcyjnego odbywa się w dwóch fazach:

 • Rozpuszczenie brudu przy użyciu środka zw. prespray (Zadaniem środka jest oddzielenie brudu od czyszczonej powierzchni poprzez utworzenie zawiesiny brudu.  Skuteczność rozpuszczenia brudu uzależniona jest od takich czynników jak temperatura, działanie mechaniczne i czas).
 • Wypłukanie rozpuszczonego brudu środkiem do płukania ekstrakcyjnego.
  pranie ekstrakcyjnepranie ekstrakcyjne

Z powyższego opisu jasno widać że nie sposób dokładnie wyczyścić dywanu w warunkach domowych (przy użyciu szmatek, gąbek i szczoteczek) bez wyspecjalizowanych urządzeń. Jest to czynność pracochłonna i z tych powodów najlepiej powierzyć ją nam – profesjonalistom podciśnieniowego czyszczeni

W celu uzyskania najlepszych efektów prania ekstrakcję wspomagamy  poprzez: 

 • odkurzanie na sucho (usunięcie brudu nierozpuszczalnego, przygotowanie runa do ekstrakcji),
 • odplamianie punktowe,
 • działanie mechaniczne wspomagające rozpuszczanie brudu,
 • opcjonalnie neutralizacja uporczywych zapachów (m.in. uryna, mocz, wymioty),
 • zapewnienie odpowiednich warunków schnięcia.

2. Codzienna pielęgnacja dywanów i wykładzin.

pielęgnacja dywanuGłówną zasadą zachowania czystości dywanów i wykładzin jest WYROBIENIE U DOMOWNIKÓW NAWYKU ZMIENIANIA BUTÓW NA KAPCIE . Dzięki temu piach i błoto z dworu nie  będą wnoszone na dywan. Kurz, okruchy, włosy, piasek a także roztocza kochają dywany. Żeby się ich pozbyć REGULARNIE ODKURZAJ DYWAN  przynajmniej 2 razy w tygodniu. Wdeptywanie piasku  powoduje ścinanie runa i obniża żywotność dywanu. Po odkurzaniu, za pomocą miękkiej szczotki, ZACZESZ DYWAN w jedną stronę „z włosem”. Pod dywan PODŁÓŻ ANTYPOŚLIZGOWĄ MATĘ gumową, szczególnie gdy dywan położony jest w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Unikniesz przesuwania dywanu i tworzeniu się fałd.

 • Jeśli dywan został odkształcony, np. ciężkim meblem, zwilż go delikatnie rozpylaczem i zaczesz miękką szczotką.
 • Pod doniczki z kwiatami należy używać podstawek, regularnie sprawdzać ich szczelność. Wyciek wody z doniczki często posiada kwaśny odczyn, w płynie znajdują się związki żelaza, które niszczą włókna.
 • Co kilka miesięcy, w zależności od natężania ruchu, dywan należy obrócić tak, by równomiernie się zużywał. Jest to istotne również z tego względu, że światło naturalne i sztuczne powoduje płowienie koloru, lepiej by to blaknięcie było równomierne na całej powierzchni.

Jako minimum dla domu, mieszkania przyjmuje się, że dywany powinny być odświeżane przez specjalistę raz do roku.


 3. Zasady suszenia dywanów i wykładzin. 

Zaleca się aby wyczyszczone dywany i wykładziny nie były eksploatowane do całkowitego wyschnięcia. Mokre tekstylia dywanowe narażone są na deformację runa i bardziej wchłaniają zabrudzenia.
Dywan suszymy w pozycji leżącej w temperaturze pokojowej, dzięki  czemu zapobiegniemy odkształceniu. Ważne jest stworzenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza poprzez wietrzenie pomieszczenia.

Czas schnięcia uzależniony jest od takich czynników jak

 • Wielkość zamówienia.
 • Poziomu zabrudzenia.
 • Temperatury oraz wentylacji pomieszczenia. 

Systematycznie czyszczony dywan, który nie posiada plam i mocno zabrudzonych miejsc w warunkach domowych powinien schnąć ok. 5-10 godzin.


4. Jak często prać dywany i wykładzinę?

Częstotliwość gruntownego czyszczenia dywanów i wykładzin uzależniona jest od natężenia ruchu oraz od sposobu codziennej pielęgnacji. Jako minimum dla domu, mieszkania przyjmuje się, że dywany czy wykładziny powinny być prane przynajmniej raz w roku. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu dogłębne czyszczenie powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na pół roku.

Zachowanie powyższych terminów przyczynia się do przedłużenia żywotności czyszczonych powierzchni a co za tym idzie poprawy ich wyglądu.


5. Dywany dla ALERGIKÓW !
dywan a zdrowie
Powszechnie uważa się, iż dywany i wykładziny dywanowe szkodzą osobom uczulonym na roztocza i kurz. Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że w pomieszczeniach z gładkimi podłogami wzrasta reakcja alergiczna na roztocza kurzu domowego. Kurz przy najmniejszym ruchu unosi się w powietrze i z alergenami jest wdychany przez człowieka.
Dywany i wykładziny to swoisty filtr, który oczyszcza powietrze, kurz i roztocza więzione są na ich powierzchni a powietrze jest dużo czystsze niż tam, gdzie podłogi są gładkie.
Warunkiem koniecznym jest tylko częste odkurzanie dywanów w celu usunięcia większości zanieczyszczeń oraz systematyczne  ich pranie, przynajmniej raz na rok.
Bezpieczeństwo użytkowania niektórych dywanów wykładzin już potwierdzają Niemiecki Związek Alergii i Astmy (DAAB) oraz certyfikaty TUV Nord, wydawane przez niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego (TUV).


6. Co kryje się w dywanach i tapicerkach  – rodzaje zanieczyszczeń.
zabrudzenia dywanów i wykladzin
Zabrudzenia znajdujące się w dywanach, wykładzinach i tapicerkach pochodzą z dwóch źródeł. Wyróżniamy zanieczyszczenia zewnętrze wnoszone do pomieszczeń bądź pochodzące z atmosfery oraz wewnętrzne, które wytwarzane są bezpośrednio w pomieszczeniach.
Przykład typowych zabrudzeń z podziałem na ich pochodzenie przedstawia Tabela obok.

Z punktu widzenia codziennej pielęgnacji i czyszczenia dywanów, wykładzin czy tapicerek istotny jest podział zabrudzeń na:

 • rozpuszczalne w wodzie (np. ciecze, cukier, skrobia, sole)
 • nierozpuszczalne w wodzie (np. piasek, glina, kwarc, włókna ubrań, włókna celulozowe, włosy, sierść, papier, trawa, inne drobne ciała stałe),
 • rozpuszczalne chemicznie (np. substancje smoliste, oleje zwierzęce i roślinne pochodzące z oparów kuchennych, smary, wydzieliny ludzkie).

Zarówno w środowisku domowym jak i w różnego rodzaju obiektach publicznych ponad 75% zabrudzeń trafiających na nasze dywany należy do kategorii zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie. Regularne odkurzane pozwala na ich usunięcie. Niestety z biegiem czasu na powierzchni włókien dywanów i tapicerek zbierają się również zabrudzenia oleiste, tłuste i lepkie, do których przylegają  zabrudzenia stałe, nierozpuszczalne. W konsekwencji odkurzanie staje się mnie efektywne a nagromadzona warstwa lepkiego brudu kumuluje zanieczyszczenia. Sprzyja to niszczeniu dywanów i tapicerek, niekorzystnie wpływa na ich wygląd i zdrowie ich użytkowników. Dlatego cykliczny zabieg prania ekstrakcyjnego jest koniecznym elementem prawidłowego użytkowania dywanów i tapicerek.

 

 

 

Comments are closed.