Urządź miły i przytulny pokój dziecięcy!

Projektowanie i dekorowanie pokoju dziecięcego to zazwyczaj przyjemny czas dla rodziców. W zależności od tego, czy urządzasz pokoik dla jeszcze nienarodzonego maluszka, czy też zmieniasz wystrój w jaskini Twojego kilkulatka, będziesz dobierać różne meble, akcesoria i dekoracje. Nieważne, na którym etapie urządzania jesteś, przestrzeń dla pociechy w każdym wieku powinna być przytulna. Taki efekt można osiągnąć, stosując pastelowe barwy, subtelne oświetlenie lub popularne zasłony zaciemniające do pokoju dziecięcego.

Pastelowe barwy ukojenia

Projektując przestrzeń dla swojego dziecka, lepiej zrezygnuj z intensywnych kolorów na ścianach. Upodobania dziecka szybko się zmieniają, a malowanie ścian co kilka miesięcy nie jest dobrym pomysłem. Mocne kolory w pokoju będą również utrudniały zrelaksowanie się i odpoczynek, a również dobranie odpowiednich dodatków. W takiej sytuacji lepiej wybrać delikatnie kolory na ścianę – klasyczne biele i szarości zawsze będą dobrym wyborem, ale możesz również zdecydować się na inne odcienie w pastelowym wydaniu. 

Kolorowe tekstylia, aby nadać charakter

Ulubione kolory i motywy dziecka najlepiej jest umieszczać na różnych tekstyliach, które w razie potrzeby wymienisz bez większego problemu. Dobierz dywanik w nietypowym kształcie, pościel z ulubionym motywem czy obrazki z postaciami z bajek lub filmów. Wszystko to w mocniejszych kolorach, ale poprzez zestawienie z jasnymi ścianami, pokój nadal będzie wydawał się stonowany i wyważony. Poprzez zasłony do pokoju dziecięcego możesz sprawić, że przestrzeń stanie się niesamowicie przytulna, a dodatkowo mogą one zawierać na sobie ulubione motywy maluszka. Możesz również pójść krok dalej i dodać kolorowe elementy takie jak lampka biurowa, gałki do mebli czy też krzesło w mocnych odcieniach, tylko pamiętaj, że wymiana takich elementów będzie bardziej kosztowna. 

Klimatyczne oświetlenie

Przy aranżacji pokoju dziecięcego równie ważnym elementem jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia. Ważne, aby w przestrzeni było kilka źródeł światła, które będą się od siebie różniły przeznaczeniem. Niezbędna jest duża lampa sufitowa, która wieczorami rozjaśni pomieszczenie i umożliwi zabawę czy naukę. Na biurku lub stoliku przyda się mniejsza lampka biurowa, która będzie intensywnie oświetlała blat. Przyda się również drobna lampka nocna lub oświetlenie LEDowe, które wykorzystasz podczas usypiania dziecka czy układania się do snu. Przyjemnie delikatne i rozproszone światło zaleje pomieszczenie delikatną poświatą, nie rażąc jednocześnie swoją jasnością.