Wybieramy zasłony do pokoju dziecięcego

Wybór odpowiednich zasłon do pokoju dziecięcego to nie łatwe zadanie. Pokój dziecięcy powinien być przytulny, dopasowany do wieku dziecka i przede wszystkim bezpieczny. Wybrane przez nas zasłony i firany również powinny spełniać te warunki. Z artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę by dokonać właściwego wyboru.

Odpowiedni materiał

Przy wyborze zasłon do pokoju dziecięcego ważny jest materiał z którego zostały wykonane. Dobrze jeżeli będzie to naturalna tkanina taka jak bawełna czy len. Ewentualnie można zdecydować się na nie pochłaniający kurzu welur. Musimy pamiętać że pokój dziecięcy to w pewnym sensie domowy plac zabaw trzeba więc liczyć się z częstym praniem zasłon. By sobie ułatwić zadanie wybierzmy materiał który nie gniecie się by uniknąć dodatkowego zabiegu – prasowania. 

Funkcja zaciemniająca

Jeżeli jesteśmy rodzicem maluszka lub przedszkolaka śpiącego w ciągu dnia dobrze jeżeli zasłona będzie zaciemniająca. Dzieci o wiele lepiej śpią w pokoju w którym panuje półmrok.

Kolorystyka

Zasłony występują w wielu kolorach i wzorach więc bez problemu możemy dobrać pasujące do stylu wnętrza. Jednak nie przesadzajmy z intensywnością kolorystyczną która z czasem stanie się męcząca. Wybierając zasłony w stonowanych kolorach sprawimy, że wnętrze stanie się przytulne i na pewno się znudzi się nam przez długi czas. Jeżeli chcemy by wnętrze dodatkowo stało się magiczne warto wybrać zasłony z postaciami z ulubionych bajek naszego dziecka.

Jeżeli nasze dziecko zmaga się z różnymi dysfunkcjami warto sprawdzić jak dana kolorystyka wpływa na jego samopoczucie. 

Jaka długość będzie odpowiednia?

Długość zasłon w dużej mierze uzależniona jest od tego czy w pokoju dziecięcym mamy okno balkonowe czy z parapetem oraz w jakim wieku jest nasze dziecko. Jeżeli mamy do czynienia z niemowlakiem który niebawem zacznie raczkować lepiej wybrać zasłonę do parapetu. Nie będzie nam przeszkadzać w sprzątaniu a maluszkowi w poznawaniu świata. Z drugiej jednak strony jeżeli lubimy czynności porządkowe możemy zdecydować się na zasłonę do podłogi – nasze dziecko z pewnością będzie lubić się za nią chować. Prawdopodobnie będzie to jego ulubiona zabawa.

System wieszania zasłon

Biorąc pod uwagę częste pranie firan i zasłon z pokoju naszego dziecka warto wybrać taki system w którym mamy najmniej pracy do wykonania. Najlepszym rozwiązaniem będą przelotki lub specjalne agrafki które raz przypięte do zasłony pozostają z nią do końca jej żywota. Wybierając taki system po prostu zdejmujemy zasłonę do prania, a po praniu zawieszamy ją z powrotem.